V únoru se banky, stavební spořitelny a družstevní záložny zaměřily na úpravu úvěrových produktů. Rušno bylo hlavně u hypoték. Přečtěte si přehled změn. Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Hned první únorový den ohlásila bankovní rada České národní banky zvyšování úrokových sazeb. Základní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla (o 0,25 procenta) na 0,75 procenta. Banky s reakcí dlouho nečekaly a takřka okamžitě začaly zdražovat hypotéky.

  • ČSOB a Poštovní spořitelna zvýšily u hypotečních úvěrů do 80 procent hodnoty nemovitosti (LTV) s fixací na tři roky nabídkovou sazbu o jednu desetinu na 2,59 procenta.
  • Hypoteční banka měnila sazby u hypoték s fixací na tři roky a pět let. Také v tomto případě šlo o navýšení o desetinku na 2,69 a 2,79 procenta.
  • Sberbank zvyšovala úroky u úvěrů na bydlení ještě razantněji. U osmdesátiprocentní hypotéky s fixací od tří do deseti let o 0,2 až 0,4 procenta – aktuální nabídkové sazby těchto hypoték se tak pohybují na hodnotách od 2,29 do 2,89 procenta. V případě refinancování hypotéky s LTV 80 procent došlo k nárůstu sazeb o 0,2 až 0,3 procenta.
  • Útěchou může být pro klienty Sberbank alespoň to, že banka v únoru výrazně snížila sazby u spotřebitelských úvěrů (FÉR půjčka a FÉR konsolidace). Pokud si půjčíte přes tři čtvrtě milionu korun, můžete nově dosáhnout až na úrok 4,8 procenta.
    UniCredit Bank šla v únoru proti proudu a o desetinku procenta snižovala úroky u hypoték s fixací na 3 roky, 5 let a 10 let. U hypotéky s LTV do 80 procent se tak nabídkové sazby pohybují od 2,29 do 2,49 procenta, u LTV do 90 procenta od 3,29 do 3,49 procenta. Banka o dvě desetiny procenta snížila úroky spotřebitelského úvěru PRESTO půjčka, nově platí sazba od 5,4 procenta
  • Ceny hypoték s variabilní sazbou se v UniCredit Bank minulý měsíc naopak zvyšovaly. A to dokonce hned dvakrát. Hypotéky s LTV do 80 procent je aktuálně s úrokem od 2,01 procenta, do 90 procent LTV pak 3,01 procenta.
  • Expobank zvyšovala úrokové sazby u všech hypoték s fixací dva roky až dvacet let. Nahoru šly i úroky americké hypotéky a konsolidace spotřebitelských úvěrů.
  • Hypotéky zdražovala také Komerční banka. U hypotečních úvěrů s fixací na rok až deset let s LTV do osmdesáti procent šlo o zvýšení o 0,2 až 0,4 procenta. U hypoték s LTV do devadesáti procent byl nárůst sazeb o 0,4 až 0,6 procenta. Banka zvyšovala i úroky americké hypotéky.
  • Raiffesenbank navyšovala úroky u svých hypoték s fixací (ty se nově pohybují v rozmezí od 2,49 procenta) i s plovoucí sazbou o 0,2 procenta (aktuální sazba od 3,43 procenta).
  • Nezahálela ani Česká spořitelna, která ve druhé polovině února navýšila sazby pro hypotéky s roční až patnáctiletou fixací shodně o 0,2 procenta. Nabídkové sazby se tak nově pohybují od 2,69 do 3,99 procenta. Spořitelna přichází také s akční nabídkou v doplňkových službách – hypotéky sjednané od 1. března do 30. dubna mají pojištění domácnosti a nemovitosti na rok zdarma.
  • Basu s ostatními bankami držela i Moneta Money Bank, který zvýšila v polovině února variabilní část úrokové sazby hypoték o dvě desetiny procenta. Ze své nabídky zároveň odstranila konsolidaci půjček k hypotéce a doplňkový úvěr bez určení účelu.
  • V polovině února upravila minimální sazby hypoteční úvěrů i Fio banka. U hypoték s roční fixací šlo o snížení až na 1,68 procenta. U tříleté a pětileté fixace se naopak minimální úroky zvyšovaly na 1,88 a 2,28 procenta. Počítejte však s tím, že uváděné sazby jsou nejnižší možné. Banka o výslednou sazbu stanovuje pro každý úvěr individuálně podle konkrétních podmínek klienta.
  • S cenami úvěrů na bydlení šly nahoru i stavební spořitelny. Úroky postupně zvyšovaly Stavební spořitelna České spořitelny, Českomoravská stavební spořitelna i Modrá pyramida.

 

Zdroj: https://www.penize.cz/hypoteky/334081-novinky-bankovniho-trhu-hypotecni-masakr